Ημιϋπαίθριοι χώροι

This is a discussion for the topic Ημιϋπαίθριοι χώροι στις the board Αρχιτεκτονική, Χωροταξία, Οικοδομικά.
*

Ψηφοφορία

Ημιϋπαίθριοι χώροι

α.)-Έχεις σε ιδιοκτησία σου (ή ενοικιάσει) (οικογενειακή μερίδα) ημι/θριο καλυμμένο
1 (100%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 1

Η ψηφοφορία έληξε: Δεκεμβρίου 02, 2003, 01:00:14 μμ

Αποστολέας Θέμα: Ημιϋπαίθριοι χώροι  (Αναγνώστηκε 15722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

KostasD33

• Global Moderator
  • phpBB ****
  • Like: +2/-0
Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 07, 2008, 01:01:09 μμ
Παράθεση από: donkey
Λοιπόν το συμβόλαιο είναι ένα για όλο το οίκημα και το χώρο στάθμευσης τον χαρακτηρίζει ως υπόγειο.

Ακούω προτάσεις.

Όπως σου είπα
Στον βοηθητικό (κατά την πολεοδομία) χώρο στάθμευσης μπορείς να κοιμάσαι και να βάλεις και αποχετευτικό σύστημα όπως και σύστημα ύδρευσης. (δηλαδή W.C. και κουζινάκι)

Για να έχει ξεχωριστή σύνδεση Ηλεκτοροδοτισης (ΔΕΗ) πρέπει να κάνεις σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας όπου το Γκαράζ σου θα αποχτήσει δικά του χιλιοστά συνιδιοκτησίας.

Όλα τα παραπάνω μέχρι αυτό το σημείο δεν εμπλέκουν την Πολεοδομία και τις υπάρχουσες σήμερα Πολεοδομικές διατάξεις.

Μελλοντικά αυτό μπορεί να αλλάξει επειδή έχει γίνει όπως και με τους ημϊυπαίθριους μια μαζική κατάχρηση του.

donkey

• phpBB ***
  • Like: +0/-0
Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 07, 2008, 01:10:49 μμ
Παράθεση από: "KostasD33"
Παράθεση από: "donkey"
Λοιπόν το συμβόλαιο είναι ένα για όλο το οίκημα και το χώρο στάθμευσης τον χαρακτηρίζει ως υπόγειο.

Ακούω προτάσεις.

Όπως σου είπα
Στον βοηθητικό (κατά την πολεοδομία) χώρο στάθμευσης μπορείς να κοιμάσαι και να βάλεις και αποχετευτικό σύστημα όπως και σύστημα ύδρευσης. (δηλαδή W.C. και κουζινάκι)

Για να έχει ξεχωριστή σύνδεση Ηλεκτοροδοτισης (ΔΕΗ) πρέπει να κάνεις σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας όπου το Γκαράζ σου θα αποχτήσει δικά του χιλιοστά συνιδιοκτησίας.

Όλα τα παραπάνω μέχρι αυτό το σημείο δεν εμπλέκουν την Πολεοδομία και τις υπάρχουσες σήμερα Πολεοδομικές διατάξεις.

Μελλοντικά αυτό μπορεί να αλλάξει επειδή έχει γίνει όπως και με τους ημϊυπαίθριους μια μαζική κατάχρηση του.
Μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο; Η στείλε σε πμ να σε πάρω εγώ.

nikoskourtis

• phpBB -
  • *
Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 14, 2008, 03:35:27 μμ
Επειδη με ενδιαφερει πολυ το θεμα. Ειστε σιγουροι οτι στο γκαραζ μπορεις να μεινεις μεσα, να βαλεις κρεβατι και τουαλετα;

Εχω ημιυπογειο στο σπιτι μου συνολικα 130τ.μ. το οποιο ειναι χαρακτηρισμενο το μισο ως γκαραζ και το υπολοιπο ως αποθηκη με τοιχο που χωριζει αυτα τα δυο. Στην αδεια ολα αυτα.
Το θεμα ειναι οτι σε αυτο που χαρακτηριζεται ως αποθηκη (60τ.μ. περιπου) μενει η γιαγια μου. Αναγκαστηκα προσθεσαμε τοιχους για το μπανιο και για το δωματιο. Το υπολοιπο ειναι κουζινο-σαλονο-τραπεζαρια.

Η ερωτησεις μου ειναι:
α) μπορω να κανω αλλαγη στην αδεια και να το δηλωσω ως αποθηκη με τα χωρισματα αυτα μεσα ή η αποθηκη πρεπει να ειναι ενιαιος χωρος;
β) Ειμαι κατοχυρωμενος σε περιπτωση καταγγελιας για αλλαγη χρησης; Φανταζομαι η πολεοδομια θα ερθει να δει απεξω αλλα θα μπει και μεσα. Αν γραψει οτι εχω κανει αλλαγη χρησης τι κανω εγω μετα; Αν παω δικαστηριο ποιος δικαστης θα πιστεψει οτι ειναι αποθηκη με κρεββατι, καναπε, κουζινα, τουαλετα, τραπεζαρια; Ωραια ειναι να το λεμε στα λογια αλλα στην πραξη πως κατοχυρωνομαι;

nikoskourtis

• phpBB -
  • *
Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 14, 2008, 03:36:53 μμ
Επειδη με ενδιαφερει πολυ το θεμα. Ειστε σιγουροι οτι στο γκαραζ μπορεις να μεινεις μεσα, να βαλεις κρεβατι και τουαλετα;

Εχω ημιυπογειο στο σπιτι μου συνολικα 130τ.μ. το οποιο ειναι χαρακτηρισμενο το μισο ως γκαραζ και το υπολοιπο ως αποθηκη με τοιχο που χωριζει αυτα τα δυο. Στην αδεια ολα αυτα.
Το θεμα ειναι οτι σε αυτο που χαρακτηριζεται ως αποθηκη (60τ.μ. περιπου) μενει η γιαγια μου. Αναγκαστηκα προσθεσαμε τοιχους για το μπανιο και για το δωματιο. Το υπολοιπο ειναι κουζινο-σαλονο-τραπεζαρια.

Η ερωτησεις μου ειναι:
α) μπορω να κανω αλλαγη στην αδεια και να το δηλωσω ως αποθηκη με τα χωρισματα αυτα μεσα ή η αποθηκη πρεπει να ειναι ενιαιος χωρος;
β) Ειμαι κατοχυρωμενος σε περιπτωση καταγγελιας για αλλαγη χρησης; Φανταζομαι η πολεοδομια θα ερθει να δει απεξω αλλα θα μπει και μεσα. Αν γραψει οτι εχω κανει αλλαγη χρησης τι κανω εγω μετα; Αν παω δικαστηριο ποιος δικαστης θα πιστεψει οτι ειναι αποθηκη με κρεββατι, καναπε, κουζινα, τουαλετα, τραπεζαρια; Ωραια ειναι να το λεμε στα λογια αλλα στην πραξη πως κατοχυρωνομαι;

Τα λεω ολα αυτα γιατι θεωρω οτι ειναι στην κριση του υπαλληλου αν εχω κανει αλλαγη χρησης. Οτι θελει γραφει και αντε να αποδειξω εγω μετα οτι δεν ειναι σπιτι.
Περιμενω συμβουλες. Ευχαριστω προκαταβολικα!

KostasD33

• Global Moderator
  • phpBB ****
  • Like: +2/-0
Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 28, 2009, 12:38:32 μμ
[quote user="Architect_KD" post="70"]..............Εργολάβοι, κατασκευαστές,  πολεοδομίες, ιδιοκτήτες,  όπως και η πολιτική μας ηγεσία (όλων των κομμάτων φυσικά)
και κοινώς κάνουν όλοι την πάπια.............

Ευελπιστούμε (και έχοντας φυσικά και τα ανάλογα ιστορικά προηγούμενα) σε κάποια προεκλογική περίοδο [size=14]να βγει κάποιος νόμος να κάνει μια γενική ρύθμιση με κάποιο πρόστιμο[/size]
και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

Μέχρι εδώ όλα καλά και όλοι συνένοχοι ........ [/b][/quote]

χε χε κοντός ψαλμός αλληλούια
Πέρασαν μόνο 5 χρονάκια και κάτι μήνες όταν είχα κάνει αυτή την πρόβλεψη και τώρα ήρθε πια το πλήρωμα του χρόνου για τους ημιυπαιθριους
Ακριβώς όπως είχε προβλεφτεί........
προεκλογική περίοδος (που ακόμα κι αν δεν έχουμε κυοφορείτε) και το ταμείο είναι μείον

Ακόμα δεν έχουν βγει οι τελικές ρυθμίσεις
Τις ρυθμίζουν
Τις μαγειρεύουν
Όλο το μαγείρεμα έχει να κάνει πως επικοινωνιακά να βγει φιλολαϊκό μέτρο συγχρόνως να είναι εισπρακτικό και να είναι και νόμιμο
Όχι μόνο αυτό αλλά μερικά τσακάλια θέλουν να εισπράξουν και τώρα χρήμα αλλά και να εισπράττουν εσαεί για τους ημιυπαιθριους.
Η πατέντα είναι στην παρακάτω λεπτομέρεια

Νομιμοποίηση ημιυπαιθριων > θα επιφέρει το α χρηματικό ποσό και μετά τέρμα
Εξαίρεση από κατεδάφιση των ημιυπαιθριοων > θα επιφέρει το α χρηματικό ποσό αλλά θα βγει και ένα πρόστιμο διατηρησιμοτητας κάθε χρόνο όπως πάγια ισχύει για τις εξαιρέσεις από κατεδάφιση

(το νομιμοποίηση σε αντιπαράθεση με το εξαίρεση από την κατεδάφιση δεν το έχουν πάρει ακόμα χαμπάρι οι της TV να αρχίσουν να μας τα κάνουν τσουρέκια με όλους τους «ειδικούς» άσχετους. Νομίζουν ότι σημαίνει το ίδιο λολ)

Μόλις βγει το διάταγμα ή προσχέδιο του θα γίνει ενημέρωση και περισσότερο από 1.500.000 σπίτια, διαμερίσματα κ.λπ. θα έχουν δουλειά να κάνουν το επόμενο διάστημα

Οι μηχανικοί θα τα κονομήσουμε διότι εσείς ο κόσμος θα μπερδεύεται τα μπούτια σας και το κράτος δεν έχει ούτε μηχανισμό ούτε διαδικασίες αυτοματοποίησης διαδικασιών
Οι συμβολαιογράφοι και δικηγόροι και αυτοί θα κονομήσουν διότι ακόμα και να μη χρειάζονται αυτοί όλο βρίσκουν τρόπο να χρειάζονται
Το κράτος θα κάνει την κονόμα του
Και εσείς θα είσαστε λιγότερο παράνομοι (απλά λιγότερο διότι όλο και κάποια άλλη παρατυπία έχετε)

Άντε πάλι επιτύχαμε το αεικίνητο

Υ.Γ.
 :arrow: πάω και στοίχημα πως όταν βγει το διάταγμα ή νομοθέτημα σε ελάχιστες μέρες μετά θα βγουν τουλάχιστον άλλα 2 με 10 ερμηνευτικά για να καλύπτουν κενά παραλήψεις και υποπεριπτώσεις έμμεσα εξαρτώμενες για τους ημιυπαιθριους κλπ

:arrow: Δεύτερο στοίχημα είναι ότι χρήμα θα μαζέψουν ψήφους όμως δεν θα μαζέψουν γιατί στην αρχή οι ιδιοκτήτες θα είσαστε όλοι χαρούμενοι. Μόλις ξεκινήσουν όμως οι διαδικασίες θα ανακαλύψετε πόσες ελλείψεις, πόσα τρεχάματα και πόσα έξοδα θα κάνετε που θα φεύγουν τα καντήλια με την σέσουλα.
Εκτός αν γίνει κομπίνα και αφήσουν την αντιπολίτευση να κατηγορήσει το μέτρο και να πάνε σε πρόωρες εκλογές (εθνικό θέμα γαρ) με αυτό το ζήτημα ως δαμόκλεια σπάθη, βγάλτε μας για να μη το χάσετε. Είναι πολλοί οι ψήφοι λέμε και απύθμενη η βλακεία

black_velvet

• phpBB *****
Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 04, 2009, 06:28:04 μμ

Ήδη άρχισαν να κυκλοφούν οι οιδήμονες στα παράθυρα και να αναλύουν τα πώς και τα γιατί.

Αυτό που θα 'θελα να δω, όμως, είναι αν θα μας πουν ποια από τα δημόσια κτίρια (π.χ. δημαρχεία, νομαρχίες κλπ) θα νομιμοποιηθούν, με ποιον ακριβώς τρόπο και πόσα θα πληρώσουν. Α! και πότε ακριβώς θα καταβάλλουν τα πρόστιμα!
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

cna

• phpBB **
Απάντηση #51 στις: Απριλίου 09, 2009, 02:22:49 μμ
Έχουμε και λέμε:

Νομιμοποίηση του κλειστού ημιυπαίθριου χώρου δεν μπορεί να λάβει χώρα αν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης διότι παραβαίνει το αντίστοιχο άρθρο του ΓΟΚ. Μοναδική περίπτωση να επαναφέρουν το μέτρο της μεταφοράς συντελεστή αλλά τότε αρχίζουν άλλα παρατράγουδα. Εξαίρεση από κατεδάφιση μπορεί να εφαρμοστεί μόνο που στην μορφή που την αναφέρεις Κωστή υπάρχει ήδη (πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης). Εδώ λοιπόν αρχίζουν τα προβλήματα περί εφαρμογής λαϊκού μέτρου. Σήμερα για να βεβαιωθεί παρανομία και να εφαρμοστεί η εξαίρεση θα πρέπει είτε να έχει προηγηθεί καταγγελία ή αυτεπάγγελτη επιδρομή της πολεοδομίας. Ο λόγος είναι ότι τα πρόστιμα είναι βαριά και δεν αφορούν μόνο την πολεοδομία αλλά και το ΙΚΑ. Το λοιπόν αφού τώρα κανείς δεν πάει να κάνει δήλωση της παρανομίας γιατί να το κάνει στο μέλλον; Μια λύση είναι η επιβολή των προστίμων εφάπαξ μόνο που τότε μπαίνουν στον χορό και αυτοί που ήδη πληρώνουν πρόστιμα διατήρησης και οι οποίοι θα προσφύγουν μαζικά για άνιση μεταχείρηση. Αν φυσικά το μέτρο συμπεριλάβει και αυτές τις περιπτώσεις τότε ναι μεν υπάρχει ένα άμεσο, εφάπαξ κέρδος αλλά χάνεται το ετήσιο. Αν δεν τους συμπεριλάβει τότε το νέο μέτρο καταργείται και όλοι όσοι δήλωσαν τους παράνομους χώρους θα κληθούν να πληρώσουν το κανονικό πρόστιμο. Αυτόματα η κυβέρνηση χάνει το πολιτικό παιχνίδι με ιδιαίτερα σημαντικό κόστος γι αυτήν.

μέλη
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360294
  • Σύνολο θεμάτων: 11740
  • Online Today: 129
  • Online Ever: 809
  • (Δεκεμβρίου 04, 2019, 11:14:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 119
Total: 119