''Εδιζησάμην εμεωυτόν''... Εγώ κι ο εαυτός μου!

This is a discussion for the topic ''Εδιζησάμην εμεωυτόν''... Εγώ κι ο εαυτός μου! στις the board Φιλοσοφία.
*

Αποστολέας Θέμα: ''Εδιζησάμην εμεωυτόν''... Εγώ κι ο εαυτός μου!  (Αναγνώστηκε 5646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Nikos Apomakros

• phpBB ***
  • Like: +0/-0
Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 08, 2012, 05:28:05 πμ
[quote user="pixie" post="359066"]Σήμερα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.'Ο,τι μπορεί να συλλάβει το μυαλό σου έχεις τη δυνατότητα να το πεις και με τη γλώσσα σου, να παίξεις με τη γλώσσα σου και να εκφράσεις ελεύθερα τα πάντα, βεβαίως νόηση και γλώσσα εξακολουθούν να πάνε πακέτο και να μην χωρίζονται.[/quote]

Αν και μάλλον ξεφεύγω λίγο από το θέμα...
Υπάρχει μια θεωρία, η οποία πιθανολογώ (δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω υπέρ της) ότι είναι σωστή.
Ίσως και να την ανέφερα στο παρελθόν, δεν θυμάμαι. Σύμφωνα με αυτήν τη θεωρία, ο νους είναι "δέσμιος"
της γλώσσης. Δηλαδή πρώτα συνθέτονται στο νου οι λέξεις και μέσω αυτών οι όποιες σκέψεις, ιδέες,
συνειρμοί, ακόμα και η φαντασία.

Θεωρώ ημιαληθές λοιπόν το "και να εκφράσεις ελεύθερα [τα πάντα]", αφού αν το άνωθι στο οποίο πιστεύω ισχύει,
τότε αυτό το [τα πάντα] που μπορεί ο νους να διανοηθεί (και κατόπιν εκφράσει μέσω του λόγου) είναι ήδη περιορισμένο.

Είναι σαν να δύνασαι να μετράς μέχρι το 1000 κι επειδή μπορείς να εκφράσεις "κάθε αριθμό που μπορείς να γνωρίζεις"
(δηλαδή από το 1 ως το 1000), να πιστεύεις ότι έχεις τη δύναμη να εκφράζεις "κάθε αριθμό που μπορεί να υπάρχει".

ΥΓ: Αν δεν βγάζεις νόημα από αυτά που λέω φταίω πιθανότατα εγώ κι ο δυνατός πονοκέφαλός μου.

pixie

• Global Moderator
  • phpBB ****
Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 08, 2012, 06:45:25 μμ
[quote user="Nikos Apomakros" post="359074"]Υπάρχει μια θεωρία, η οποία πιθανολογώ (δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω υπέρ της) ότι είναι σωστή.
Ίσως και να την ανέφερα στο παρελθόν, δεν θυμάμαι. Σύμφωνα με αυτήν τη θεωρία, ο νους είναι "δέσμιος" της γλώσσης. Δηλαδή πρώτα συνθέτονται στο νου οι λέξεις και μέσω αυτών οι όποιες σκέψεις, ιδέες, συνειρμοί, ακόμα και η φαντασία.[/quote]

Δεν ξέρω αν η θεωρία που αναφέρεις έχει σχέση με τους Στωϊκούς και το λεγόμενο σημειακό τρίγωνο που απεικόνιζε το τρίπτυχο Κόσμος [όντα και αντικείμενα] - Νόηση [Αντίληψη του κόσμου, νους] - Γλώσσα [συνδυασμός νοημάτων και μορφών].

Νομίζω πάντως πως η γλώσσα είναι αυτή που είναι εξαρτημένη από τον νου, γιατί η γλώσσα εκφράζει έννοιες. Αλλά ποιές έννοιες? Τις πληροφορίες που έχουμε στον νου μας όπως ο νους μας τις έχει αντιληφθεί και στον βαθμό που τις προσεγγίζει.

Άρα η γλώσσα είναι δέσμια του νου.  :smile:

tziger

• phpBB **
Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 08, 2012, 06:59:57 μμ
Ζω με την ελπίδα ότι επειδή οι παράλληλες ευθείες τέμνονται κάπου στο άπειρο, τελικά συνταντώνται κάποτε και οι παράλληλοι βίοι.
Ως τότε θα αναζητώ τον εαυτό μου.

pixie

• Global Moderator
  • phpBB ****
Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 20, 2012, 07:53:12 πμ
[quote user="tziger" post="359092"]Ζω με την ελπίδα ότι επειδή οι παράλληλες ευθείες τέμνονται κάπου στο άπειρο, τελικά συνταντώνται κάποτε και οι παράλληλοι βίοι.
Ως τότε θα αναζητώ τον εαυτό μου.[/quote]

Και πες πως συναντώνται... αλλά πού? Στο άπειρο και πάλι!  ;-)  :smile:

Το θέμα είναι να εκμηδενίζονται συνειδητά οι αποστάστεις ανάμεσα στους εαυτούς, να μην υπάρχει χωριστική διάθεση, άρα σημαντικό είναι να ορίσεις εσύ δεδομένα στοιχεία στο δικό σου επίπεδο [σημεία ή ευθείες ή κύκλους - όπως το αντιλαμβάνεσαι καλύτερα] που να εφάπτονται και να συνδέονται.

Μάλιστα μπορείς να τα κωδικοποιείς με γράμματα όπως κάνουμε στη γεωμετρία ώστε κάθε συμπέρασμα, κάθε αποτέλεσμα, κάθε λύση να μην στηρίζεται σε τυχαίες καταγραφές... :smile:

jcdenton

• phpBB ****
  • Like: +1/-0
Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 20, 2012, 11:15:07 πμ
[quote user="pixie" post="363020"]Και πες πως συναντώνται... αλλά πού? Στο άπειρο και πάλι!  ;-)  :smile:[/quote]

Ως άπειρο θεωρείται κάτι το οποίο δεν μπορούμε ή δεν αξίζει να μετρήσουμε (λόγω μεγέθους). Στον χρόνο (όπου αναφέρεις πως θα συναντηθούν στο άπειρο) είναι υποκειμενικό. Για παράδειγμα σε ένα παιδί 5 ετών, τα 10 χρόνια τείνουν στο άπειρο (επειδή ισοδυναμούν με 2 ζωές του). Σε έναν 70χρονο είναι ένα μκρό χρονικό διάστημα (απλά "γίνεται" θέμα, επειδή κοντεύει να τα τινάξει  :twisted:  :twisted: ). Για την Γη τα 10 χρόνια είναι ένα κλάσμα του κλάσματος της ηλικίας της, δηλαδή τίποτα.

Σε μπέρδεψα;  :twisted:  :twisted:
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

pixie

• Global Moderator
  • phpBB ****
Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 22, 2012, 08:26:32 πμ
[quote user="jcdenton" post="363025"]Σε μπέρδεψα;  :twisted:  :twisted:[/quote]

'Οχι, το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες...

Βεβαίως πάντα θα υπάρχουν οι γνωστές δυσκολίες στο πώς καθορίζει και κατανοεί κάποιος το άπειρο.
Εδώ υπάρχουν τόσα σοφίσματα αλλά και τόσες αντινομίες μεταξύ των επιστημόνων ώστε πολλοί από αυτούς έφτασαν στο σημείο να το αρνούνται.

pixie

• Global Moderator
  • phpBB ****
Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 12:09:42 πμ
A, ρε διάολε... Φταίει η ιδιορρυθμία της στιγμής και θα το πω...
Λοιπόν δεν μου καίγεται καρφί για οτιδήποτε ορθολογικά και σταθερά οργανωμένο [έτοιμα προγράμματα και συνταγές] α,όχι, δεν ενδιαφέρομαι καθόλου να είμαι ιδιοκτήτρια ενός τέτοιου νοήματος ζωής. Νιώθω άλλωστε δευτερεύον το καθήκον να είμαι τυπικά σωστή.  

Έπαψα μάλιστα να μπαίνω σε διαδικασίες πχ. να στηλιτεύω [παλιά αγαπημένη συνήθεια], δεν βλέπω περιθώρια για άσκοπες αξιολογήσεις... βρίσκω αφάνταστα γοητευτικό κάθε τι που κάποιος θα χαρακτήριζε ατελή ή άχρηστη νοηματοδότηση...

Α, αρχίζω να ερωτεύομαι όσο ποτέ άλλοτε τις μυθολογίες...

kapoia_za

• phpBB ***
Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 02:37:52 πμ
ναι...ο στεγνός ορθολογισμός..αγγίζει τη βλακεία..τόσο, που μοιάζει ανίκητος

κώστας

• phpBB ***
Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 02:52:19 πμ
...στεγνός ορθολογισμός...

eLe

kapoia_za

• phpBB ***
Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 02:56:25 πμ
Χα, αν δεν είναι ζήτημα περιεργείας, αλλά ικανοποίησης, θα έκανα μια προσπάθεια.
Αλλά το στεγνός, με ικανοποιεί.

κώστας

• phpBB ***
Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 03:01:13 πμ
[size=13]Πιστεύεις ότι τα επίθετα θα μπορούσαν να με ικανοποιήσουν περισσότερο από το ουσιαστικό;[/size]
eLe

kapoia_za

• phpBB ***
Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 03:09:09 πμ
Πιστεύω ό,τι ο ορθολογισμός δεν είναι κατάρα. Η ικανοποίηση σου, για παράδειγμα, δεν αντλείται ερήμην του.

κώστας

• phpBB ***
Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 03:11:44 πμ
[size=13]Το ίδιο συμβαίνει και με τον μπακλαβά (γωνία).[/size]
eLe

kapoia_za

• phpBB ***
Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 03:18:12 πμ
άλλα λόγια ναγαπιόμαστε

κώστας